Nov 21 2007

„Agile’owe” metody prowadzenia projektów (Agile/XP/Scrum) a tradycyjne podejście (PMBoK)

Published by at 12:12 pm under Agile,Project Management

scrum.jpg W ostatnich latach rośnie popularność “agile’owych” metod prowadzenia projektów, jest to szczególnie widoczne w branży IT. W USA bardzo dużą popularność wśród firm zajmujących się produkcją oprogramowania zdobywają takie podejścia jak SCRUM, XP czy Feature Driven Development.

Wszystkie te metody, schematy opierają się na iteracyjnym oraz inkrementacyjnym podejściu do tworzenia produktu. Znalazły one odzwierciedlenie w deklaracji programowej twórców tych metod nazwanej Manifestem Agile (Manifesto for Agile Software Development, 2001). Manifest ten jest skrótowym opisem celu dla którego zostały one stworzone.

Przedstawia się on następująco:

Manifest Zwinnego (Agile) Tworzenia Oprogramowania

Odkrywamy coraz to lepsze sposoby tworzenia oprogramowania, robiąc to i pomagając innym to robić. W tej pracy zaczęliśmy szczególnie cenić:

  • Ludzie i wzajemne interakcje ponad procedury i narzędzia
  • Działające oprogramowanie ponad wyczerpującą dokumentację
  • Współpraca z klientem ponad negocjowanie kontraktów
  • Reagowanie na zmiany ponad trzymanie się planu.

Doceniamy wagę elementów z prawej strony, jednak te po lewej cenimy bardziej.

Analizując projekty tworzone tymi metodami rodzi się pytanie:

  • Czy zwinne metody mają coś wspólnego z tradycyjnymi lub czy się wykluczają?

Przyglądając się dokładniej tym metodom (SCUM, XP) widzimy, że tak naprawdę nie są to czysto metodologie/framework’i zarządzania projektami. Bardziej przypominają one opis cyklu życia projektu. W tym wypadku SDLC – Software Development Lifecycle.

Extreme Programming (XP) jest zbiorem praktyk, które układają się w iteracyjny cykl życia projektu. SCRUM natomiast pretenduje to miana framework’u zarządzania tworzeniem produktu, z czym się zgodzę. Może on być używany jako jedyna metoda zarządzania projektem, jednakże jest to dalej pewna forma opisu cyklu życia tegoż projektu.

 

scrum.jpg

Patrząc na standard PMI kierowania projektami opisany jako zbiór wiedzy/procesów – Project Management Body of Knowledge (PMBoK), widzimy zbieżnośc tych dwóch podejść. PMBoK definiuje pojęcie cyklu życia projektu, który zależy od dziedziny problemu, organizacji oraz decyzji kierownictwa projektu. PMBoK określa także sposób planowania jako planowanie kroczące (ang. rolling wave planning). Te dwie definicje dokladnie pasują do naszego zwinnego prcesu tworzenia produktu.

  • Cykl życia to podejście iteracyjne
  • Rolling wave planning to podejście incrementacyjne

Pozostałe procesy z PMBoK mogą aczkolwiek nie muszą być używane (decyzja należy do kierownika projektu).

Widziałem organizacje które doskonale radziły sobie z podejście Agile aczkolwiem miały takze wdrożone niektóre procesy podobne do tych z PMBoK.

Ale o tym następnym razem ….. Stay tuned :)

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |